Son dönemde gelişmiş ülkeler, gün geçtikçe ilerleyen gıda teknolojilerini halk yararına kullanarak “fonksiyonel gıdalar” üretmeye başladı. Herhangi bir gıdanın içeriğindeki besin değerinin bilimsel ve klinik yöntemlerle geliştirilmesini sağlayan bu yöntem son zamanlarda “mor ekmek” adında bir ürünün de ortaya çıkmasını sağladı.

Mor ekmek, içeriğinde bulunan mormiks maddesi sebebiyle bu rengi alıyor. Mormiks, mor renkteki doğal sebze ve meyvelerdeki antosiyaninlerden (pigment) elde edilen bir karışım. Bu karışım bilimsel ve klinik yöntemlerle üretiliyor. Ama mormiks antosiyaninlerin saflaştırılmasıyla elde edildiği için içeriğindeki meyve ve sebzelerin tadı gelmiyor. Bu yüzden her tür gıdada kolayca kullanılabiliyor.

Mormiksin rengi ise %100 doğal çeşitli mor sebze ve meyvelerden geliyor. Mormiks düşük glisemik indekse sahiptir. Bilimsel olarak da kan şekerini düzenlediği kanıtlanmıştır. Ekmek ya da simit yapımında kullanıldığı gibi yoğurda ya da süte de ekleyerek tüketebilirsiniz. Yaptığınız tarifin tadını ve kokusunu değiştirmez, aksine besleyicilik yönünden değerini arttırır.

Mor ekmek, içerisinde barındırdığı mineraller ile vücutta oluşturduğu onarıcı etki ile öne çıkıyor. Mor ekmeğin hammaddesi olan mormiksin diyabet hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kalp ve beyin damarları tıkanıklığı, böbrek yetmezliği başta olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı büyük başarılar elde edilmesini sağladığı belirtiliyor.

Düzenli olarak tüketilmesi netice almada çok önemlidir. Başta kalp ve damar hastalıklarına, yüksek tansiyon, kalp ve damar tıkanıklarına, böbrek yetmezliğine, kol ve bacak uyuşmaları ile morarmalara, diz ve kalça eklem ağrılarına, erken yaşlanma ile başlayan unutkanlık gibi durum ve hastalıklara karşı etkilidir. Bu ürünümüz İstanbul Üniversitesi Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nin on yıllık araştırmaları sonucu Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibi tarafından geliştirilmiştir.

Mormiksi anladığımıza göre gelelim mor ekmeğe… Mor ekmek neden bu kadar tercih ediliyor derseniz cevabımız mor ekmeğin faydalarında gizli!

Mor ekmeğin faydaları saymakla bitmiyor. İşte onlardan bazıları:
– Diyabet
– Tansiyon
– Kan şekerini düzenleme
– Kansere yakalanma riskini azaltma
– Kalp ve karaciğer için detoks etkisi yaratma
– Vücuttaki organların daha rahat çalışmasını sağlama (düzenleyici işlev)

İçeriğindeki mormiksten dolayı besin değeri yüksek olan mor ekmek, oldukça ekonomik. Uzmanlar mor ekmeğin günde 1 dilim tüketilmesinin yeterli olduğunu vurguluyor

Mor ekmekte 100 gramda 20 mg antosiyan bulunmaktadır, bu nedenle bir dilim mor ekmek yemek bizim ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayacaktır. O yüzden eğer siz de sofralarınıza bu ekmeği dahil etmek istiyorsanız dozunda tüketmeye dikkat etmenizde fayda var.