Nasıl başladı ?

Tarihi İznik Fırını’nın hikayesi 1893 yılında atalarımızın Kafkasya’dan göç ederek İznik’in Kırıntı Köyüne yerleşmemizle başlar. Köye evlerle birlikte bir de su değirmeni inşa edilir ve hala unlarımızı öğüttüğümüz su değirmenimiz o günden bugüne dönmeye devam etmektedir.

Yıllar boyunca köylülerin ve çevre köylerin buğdaylarını öğüterek ekmeğin hammaddesi olan unu en doğal haliyle insanlara sunan değirmenimiz 1980’li yıllarla birlikte İznik’te bir fırına dönüşerek geleneksel ekmek yapmaya başlamıştır.

O yıllardan bugüne hem un hem de ekmek üretimine devam ederek su değirmeninde ürettiğimiz doğal unlarımızı ve sağlıklı ekşi mayalı ekmeklerimizi sizlere sunuyoruz.

Ekmeklerimizi, sadece un, su, tuz ve yıllanmış ekşi maya kullanarak, ninelerimizin yöntemiyle üretiyoruz.

Kullandığımız unlar, katkısız doğal un, taş değirmen unu ve organik undur. Ekşi maya ekmeklerimizin mayası, uzun yıllardır beslediğimiz kendi doğal mayamız. Hiçbir ekmeğimize, sanayi tipi un karışımlarını, ekmek katkı maddelerini, kimyasalları veya sanayi tipi yapay aromaları koymuyoruz.

100 yılı aşan un ve ekmek tecrübemizi önümüzdeki yıllarda daha çok tüketiciye ulaşmayı, bu amaçla daha fazla satış noktası oluşturmayı ve internet üzerinden ürünlerimizi sunmayı hedefliyoruz.